Questo sito utilizza solo cookie tecnici, propri e di terze parti, per il corretto funzionamento delle pagine web e per il miglioramento dei servizi. Chiudendo questo banner, scorrendo questa pagina o cliccando qualunque suo elemento acconsenti all'uso dei cookie.

S1 Earthquakes and Active Tectonics: a multidisciplinary approach

Claudio Chiarabba (INGV-Roma1), Giulio di Toro (Università di Manchester), Michele Fondriest (Università di Manchester), Paolo Galli (Dipartimento Protezione Civile), Aldo Zollo (Università di Napoli Federico II)

Keynote speaker: Pascal Bernard (IPGP Paris)
Contributing speakers: Gerald Roberts (Birbeck University), Cristiano Collettini (Università di Roma La Sapienza), Biagio Giaccio (CNR-IGAG Roma), Luisa Valoroso (INGV-Roma1), Nicola De Paola (Durham University), Enrico Serpelloni (INGV-Bologna)

S2 Structural Geology all-round on the Earth and other planets: case studies, modelling and industrial applications [session dedicated to the memory of Marco Beltrando]

Massimiliano Rinaldo Barchi (Università di Perugia), Sveva Corrado (Università di Roma Tre), Matteo Massironi (Università di Padova), Fabrizio Storti (Università di Parma)

Keynote speakers: Robert Butler (University of Aberdeen), Giovanni Bertotti (University of Delft)
Contributing speakers: Gianreto Manatschal (Université de Strasbourg), Giulio Viola (Norwegian University of Science and Technology), Giacomo Corti (CNR Firenze), Marco Bonini (Università di Firenze)

S3 Multi-methodological approaches in the characterization of fractures and fault zones

Giovanni Florio (Università di Napoli Federico II), Alfredo Mazzotti (Università di Pisa), Adele Manzella (CNR-IGG Pisa), Davide Scrocca (CNR-IGAG Roma), Agata Siniscalchi (Università di Bari Aldo Moro), Luisa Valoroso (INGV-Roma1)

Keynote speaker: Lauro Chiaraluce (INGV-Roma1)

S4 Fluid-rock interactions: metamorphism, geothermal resources, faulting processes and induced seismicity

Cristiano Collettini (Università di Roma La Sapienza), Luigi Improta (INGV-Roma1), Mimmo Palano (INGV-Catania), Federico Rossetti (Università di Roma Tre), Anna Tramelli (INGV-OV)

Keynote speakers: Antonio Pio Rinaldi (ETH Zurich), Jose Carcione (OGS Trieste)

S5 Localization of deformation in the lithosphere: from brittle faults to ductile shear zones

Giorgio Pennacchioni (Università di Padova), Andrea Bistacchi (Università di Milano-Bicocca), Giancarlo Molli (Università di Pisa)

S6 Geodynamics and Paleogeography of Tethyan belts: from convergence to exhumation [session dedicated to the memory of Marco Beltrando]

Rodolfo Carosi (Università di Torino), Marco G. Malusà (Università di Milano-Bicocca), Massimo Mattei (Università di Roma Tre), Andrea Zanchi (Università di Milano-Bicocca)

Keynote speaker: Chiara Montomoli (Università di Pisa), Giancarlo Molli (Università di Pisa)

S7 Post-orogenic extension in circum-Mediterranean belts: geomorphic signature, fault systems architecture and tectono-sedimentary evolution of syn-tectonic basins

Francesco Brozzetti (Università di Chieti-Pescara G. D'Annunzio), Luigi Ferranti (Università di Napoli Federico II), Francesco Mirabella (Università di Perugia), Gerardo Pappone (Università di Napoli Parthenope)

Keynote speakers: Giuseppina Lavecchia (Università di Chieti-Pescara G. D’Annunzio), Marcello Schiattarella (Università della Basilicata)

S8 Tectonics and igneous activity

Giacomo Corti (Università di Firenze), Roberto Isaia (INGV-OV), Giovanni Leone (ETH Zurich), Michele Lustrino (Università di Roma La Sapienza), Stefano Vitale (Università di Napoli Federico II)

Keynote speakers: Linda Elkins-Tanton (Arizona State University), Joel Ruch (Università di Roma Tre)

S9 Input and output in subduction settings: chemical and geodynamics implications

Riccardo Avanzinelli (Università di Firenze), Valentina Magni (University of Durham), Nadia Malaspina (Università di Milano-Bicocca)

S10 Controls of mantle depletion/enrichment on geological processes

Giulio Borghini (Università di Milano), Massimo Coltorti (Università di Ferrara), Patrizia Fumagalli (Università di Milano), Elisabetta Rampone (Università di Genova)

S11 Topography: from the surface to the mantle

Claudio Faccenna (Università di Roma Tre), Carmelo Monaco (Università di Catania), Alessandra Ascione (Università di Napoli Federico II), Maria Laura Balestrieri (CNR-IGG Pisa), Claudia Piromallo (INGV-Roma1)

Keynote speakers: Frank Pazzaglia (Lehigh University), Gerald Roberts (Birbeck University)
Contributing speakers: Nicola Piana Agostinetti (DIAS Ireland), Enrico Serpelloni (INGV Bologna), Giuditta Fellin (ETH Zurich), Marco Malusà (Università di Milano Bicocca), Paolo Ballato (university of Potsdam), Antonio Teixell (Universitat autònoma de Barcelona)

S12 Quaternary study: integrated approaches, constraints and open questions

Nicoletta Santangelo (Università di Napoli Federico II), Marcello Tropeano (Università di Bari Aldo Moro), Maria Marino (Università di Bari Aldo Moro), Mariarita Palombo (Università di Roma La Sapienza), Vincenzo Pascucci (Università di Sassari)

Keynote speakers: Fabrizio Antonioli (ENEA UTMEA-TER Roma), Fabio Trincardi (CNR-ISMAR Bologna)
Contributing speakers: Alessandra Ascione (Università di Napoli Federico II), Adele Bertini (Università di Firenze), Giovanni De Falco (IAMC - CNR UOS Oristano), Luigi Ferranti (Università di Napoli Federico II), Patrizia Maiorano (Università di Bari Aldo Moro), Massimo Zecchin (OGS)

S13 Coastal changes, from past records to future trends: proxy analysis, modelling and monitoring

Fabio Matano (CNR-IAMC Napoli), Pietro P. C. Aucelli (Università di Napoli Parthenope), Stefano Carlino (INGV-OV), Riccardo Salvini (Università di Siena), Marcello Schiattarella (Università della Basilicata)

Keynote speakers: Enzo Pranzini (Università di Firenze), Daniele Giordan (CNR-IRPI Torino)

S14 Climate and environments from past and present interglacials: natural variability and human-induced landscape changes

Assunta Florenzano (Università di Modena e Reggio Emilia), Anna Maria Mercuri (Università di Modena e Reggio Emilia), Eleonora Regattieri (CNR-IGAG Roma), Barbara Stenni (Università di Venezia Ca Foscari), Andrea Zerboni (Università di Milano)

S15 Polar region on a changing planet: learning from the past, exploring the future

Giorgio Budillon (Università di Napoli Parthenope), Caterina Morigi (Università di Pisa) Maria Cristina Salvatore (Università di Pisa), Renata Giulia Lucchi (OGS Trieste), Manuel Bensi (OGS Trieste), Florence Colleoni (CMCC Bologna)

S16 Past climate change: from stratigraphic archives to interpretation

Carlo Barbante (Università di Venezia Ca Foscari), Adele Bertini (Università di Firenze), Lucilla Capotondi (CNR-ISMAR Bologna), Valentino Di Donato (Università di Napoli Federico II), Mario Sprovieri (CNR IAMC Palermo)

Keynote speakers: Gianluca Marino (Australian National University), Appy Sluijs (Utrecht University)

S17 Dynamics of carbonate systems: from facies analysis to global changes

Marco Brandano (Università di Roma La Sapienza), Giovanna Dalla Porta (Università di Milano), Mariano Parente (Università di Napoli Federico II), Nereo Preto (Università di Padova)

S18 New challenges in Petroleum Geology

Fabrizio Agosta (Università della Basilicata), Sara Civello (Total E&P Italia), Francesco Federici (Edison Spa), Stefano Tavani (Università di Napoli Federico II), Emanuele Tondi (Università di Camerino), Pierluigi Vecchia (Petroceltic Italia), Valentina Zampetti (Shell Holland)

Keynote speakers: Isabelle Moretti (ENGIEGroup), Maria Mutti (University of Potsdam)
Contributing speakers: Peter Shiner (Petroceltic Italia), Axum Cotti (Edison Spa), Sara Civello (Total E&P Italia), Miller Zambrano (Università di Camerino, invited by the SGI as winner of the Petroleum Geology Student Contest 2015), Daniele Maestrelli (Università di Firenze, invited by the SGI as winner of the Petroleum Geology Student Contest 2015)

S19 Basin analysis: qualitative and quantitative approaches from paleoenvironmental reconstructions to burial history

Fabrizio Berra (Università di Milano), Eugenio Carminati (Università di Roma La Sapienza), Simonetta Cirilli (Università di Perugia), Eduardo Garzanti (Università di Milano-Bicocca), Salvatore Giammetti (ENI), Sergio Longhitano (Università della Basilicata), Massimiliano Zattin (Università di Padova)

Keynote speakers: Roberto Fantoni (ENI), Domenico Grigo (ENI)

S20 Evolution of continental margins and associated basins: insights into stratigraphy, tectonics and volcanism

Marco Bonini (CNR-IGG Firenze), Emanuele Lodolo (OGS Trieste), Alfonsa Milia (CNR-IAMC Napoli), Marco Sacchi (CNR-IAMC Napoli), Vera Valenti (Università di Palermo)

Keynote speakers: Marco Ligi (CNR-ISMAR Bologna), Gianreto Manatschal (University of Strasbourg)

S21 The International Map Year: new technologies, perspectives and outlook of geological mapping and outcrop visualization

Chiara D'Ambrogi (Servizio Geologico d'Italia - ISPRA), Stefano Catalano (Università di Catania), Michele Zucali (Università di Milano), Amerigo Corradetti (Università di Napoli Federico II)

S22 Morphodynamic processes at the seabed and in the Plio-Quaternary stratigraphic record of continental margins: georesources and potential geohazards

Francesca Budillon (CNR-IAMC Napoli), Silvia Ceramicola (OGS Trieste), Francesco L. Chiocci (Università di Roma La Sapienza), Maria Rosaria Senatore (Università del Sannio), Fabiano Gamberi (CNR-ISMAR Bologna), Attilio Sulli (Università di Palermo)

S23 Tephras and cryptotephras in Quaternary sciences

Biagio Giaccio (CNR-IGAG Roma), Donatella D. Insinga (CNR-IAMC Napoli), Paola Petrosino (Università di Napoli Federico II), Roberto Sulpizio (Università di Bari Aldo Moro)

S24 Volcanic and seismic hazard monitoring: from field data to numerical modelling through remote sensing

Ciro Del Negro (INGV-Catania), Fabrizio Ferrucci (Università della Calabria), Gianluca Valensise (INGV-Roma1)

S25 Geological safety of built and urban areas

Francesco Maria Guadagno (Università del Sannio), Carlo Esposito (Università di Roma La Sapienza), Claudia Meisina (Università di Pavia), Concettina Nunziata (Università di Napoli Federico II), Gabriele Scarascia Mugnozza (Università di Roma La Sapienza), Vincenzo Simeone (Politecnico di Bari)

Keynote speakers: Eric Leroi (URBATER), Flavio Capozucca (ANAS)

S26 Remote sensing for the Geosciences and the Environment

Francesca Bozzano (Università di Roma La Sapienza), Domenico Calcaterra (Università di Napoli Federico II), Alessandro Ferretti (TRE Europa), Paolo Mazzanti (Nhazca), Alfredo Rocca (Nhazca)

Keynote speakers: Riccardo Lanari (CNR-IREA Napoli), Riccardo Salvini (Università di Siena)

S27 Mapping, monitoring and modeling: tools for landslide hazard assessment

Giovanni Battista Crosta (Università di Milano-Bicocca), Matteo Berti (Università di Bologna), Pantaleone De Vita (Università di Napoli Federico II), Paolo Frattini (Università di Milano-Bicocca)

Keynote speakers: Michel Jaboyedoff (University of Lausanne), Fabio De Blasio (Università di Milano Bicocca)  

S28 Geomorphological mapping as a fundamental tool for hazards assessment and risks mitigation

Alessandro Chelli (Università di Parma), Laura Coco (Università di Chieti-Pescara G. D'Annunzio), Francesco Dramis (Università di Roma Tre), Domenico Guida (Università di Salerno), Marco Materazzi (Università di Camerino), Gilberto Pambianchi (Università di Camerino), Luisa Pellegrini (Università di Pavia)

Keynote speaker: Claudio Campobasso (Servizio Geologico d'Italia - ISPRA)

S29 Geomorphological-hydraulic risk and human impact: analysis of the processes and solutions

Corrado Cencetti (Università di Perugia), Piero Farabollini (Università di Camerino), Andrea Fredduzzi (Università di Perugia), Marco Giacopetti (Università di Camerino)

Keynote speaker: Paolo Tacconi (Geoconsul Firenze)

S30 Groundwater resource among human needs, reuse and environmental requirements

Alfonso Corniello (Università di Napoli Federico II), Antonella Baiocchi (Università della Tuscia), Emma Petrella (Università di Parma), Maurizio Polemio (CNR-IRPI Bari), Michele Saroli (Università di Cassino e del Lazio Meridionale), Marco Tallini (Università de L'Aquila)

S31 Traditional and innovative approaches for hydrogeological surveys and monitoring

Paolo Fabbri (Università di Padova), Mariachiara Caschetto (Università di Roma La Sapienza), Maria Filippini (Università di Bologna), Marco Masetti (Università di Milano), Sergio Rusi (Università di Chieti-Pescara G. D'Annunzio), Glenda Taddia (Politecnico di Torino), Rosa Di Maio (Università di Napoli)

S32 Archaeogeophysics: requirement or choice?

Patrizia Capizzi (Università di Palermo), Valeria Paoletti (Università di Napoli Federico II), Michele Pipan (Università di Trieste), Salvatore Piro (CNR-ITABC Roma), Luigi Sambuelli (Politecnico di Torino)

Keynote speaker: Michel Dabas, (Geocarta Paris)

S33 Metals in the Mediterranean area: Archaeology and current resources

Maria Boni (Università di Napoli Federico II), Nicola Mondillo (Università di Napoli Federico II), Gilberto Artioli (Università di Padova)

Keynote speakers: Igor Maria Villa (Università di Milano Bicocca), Richard Herrington (Natural History Museum London)

S34 Cultural Heritage in marine and subaerial environment: knowledge, development, fruition and protection

Giuseppina Balassone (Università di Napoli Federico II), Alessandra Bonazza (CNR-ISAC Bologna), Celestino Grifa (Università del Sannio), Mauro La Russa (Università della Calabria), Antonino Pezzino (Università di Catania), Carmela Vaccaro (Università di Ferrara)

Keynote speaker: Cristina Sabbioni (CNR-ISAC Bologna)

S35 Three centuries of Geology in Italy

Marco Pantaloni (ISPRA Roma), Alessio Argentieri (Città Metropolitana di Roma Capitale), Gianbattista Vai (Museo Capellini Bologna), Ezio Vaccari (Università dell’Insubria), Marco Romano (Museum für Naturkunde, Leibniz-Institut für Evolutions und Biodiversitätsforschung Berlin)

S36 Geoethics: a new way of thinking and practicing geosciences

Stefano Tinti (Università di Bologna), Francesco De Pascale (Università della Calabria), Sabina Di Franco (CNR-IIA Roma), Alessandra Magagna (Università di Torino), Silvia Peppoloni (INGV-Roma1)

S37 Geosciences at school: state of art and perspectives - Le geoscienze a scuola 2016

Eleonora Paris (Università di Camerino), Manuela Pelfini (Università di Milano), Rosa Di Maio (Università di Napoli Federico II), Paola Petrosino (Università di Napoli Federico II), Sofia Sica (Associazione Nazionale Insegnanti di Scienze Naturali)

Keynote speakers: Susanna Occhipinti (Associazione Nazionale Insegnanti di Scienze Naturali), Riccardo Fanti (Università di Firenze)

S38 Open Poster Session

Lorenzo Fedele (Università di Napoli Federico II)

S39 The future vision of engineering geology: advances and perspectives for tomorrow’s environment

Francesco Russo (Ordine dei Geologi della Campania), Silvia Fabbrocino (Università di Napoli Federico II), Francesco Marchese (Italferr)

Keynote speaker: Janusz Wasowski (CNR-IRPI, Bari)